• אמיר סטקלוב

בירות גרמניות - מורה נבוכים


הגעתם לברלין, התיישבתם במסעדה או הלכתם לבאר, פתחתם תפריט, דפדפתם לעמוד הבירות ונתפסתם עם המכנסיים למטה!

על Pilsner אולי כבר שמעתם אבל:

מה זה Helles?

ומה זה Dunkel?

על Schwarzbier כבר שמעתם?

ומה זה לעזאזל Hefeweizen?

בירות בותיק גרמנית ממבשלת בירה קטנה ומסורתית בברלין. (סוגים: Dunkel & Helles)

* מגיעים בברלין ורוצים לבקר במבשלות בירה? לחצו כאן!

גרמניה היא ממלכה ענקית של בירה. המשקה המוגז והמרענן הוא מסורתי פה כמו שחילבה מסורתי בתימן וכמו שסביח מסורתי בעירק. לאורך השנים הגרמנים פיתחו מספר סוגים שונים של בירות שעברו מספר שינויים בעקבות המהפכה התעשייתית ושינויים בשוק הצריכה. אנחנו פה כדי לסדר לכם את הראש בכל הנוגע לסוגי הבירות שתוכלו למצוא בביקור שלכם בגרמניה, ולספר לכם גם קצת מעבר.

ניתן לחלק בירות לשני סוגים עיקריים: אייל ולאגר.

אייל היא בירה יותר פשוטה מבחינת אופן ההכנה שלה והיא הבירה שתמיד הייתה לנו משחר ההיסטוריה, בירות כמו מלכה, בזלת, הרצל, ג'ימס, שפירא ודנסינג קאמל הן בירות מסוג אייל ויש הטוענים שהן בעלות טעם וארומה עשירות יותר.

לאגר היא בירה יותר מודרנית משום שהיא מצריכה התססה ממושכת יותר תחת תנאי קירור שלא התאפשרו לפני המהפכה התעשייתית (עד אז הבירות האלו היו מותססות במרתפים קרים בכמויות קטנות), התססת הלאגר יכולה לקחת שבועות ואף חודשים בסוגי בירות מסויימים. אנו מכירים בירות לאגר בישראל תחת השמות: הייניקן, קרלסברג, גולדסטאר ומכבי.

הגרמנים מתים על בירות מסוג לאגר!

זאת אומרת שלא תמצאו פה בירות מאוד מגוונות כמו שתמצאו בארצות אחרות. רוב הבירות בגרמניה הן בעלות אופי דומה ורק אניניי טעם יכולים להבדיל ביניהן. אם אתם אוהבים בירות מסוג פילסנר, גרמניה היא גן עדן בשבילכם! לאומת זאת, אם אתם חובבי IPA ולא יכולים את הבירה שלכם בלי מנה מוגזמת של כשות מערב אמריקאי, תצטרכו לחקור קצת יותר מסביב כי בירות אלו אומנם קיימות, אבל הן לא נפוצות כמו הבירות הגרמניות המסורתיות.

בסיור הבירה שלנו אנו מגיעים גם למבשלות שמייצרות בירות מסורתיות וגם למבשלות מיוחדות יותר. לפרטים נוספים לחצו כאן!

הבירות שתוכלו למצוא בתפריט ירשמו בדרך כלל תחת שם המותג ולאחריו סוג הבירה למשל:

"Berliner Pilsner"

המותגים עצמם לא ממש משנים וגם אין ביכולתי לכתוב על כל אלפי מותגי הבירות שיש בגרמניה, אבל הסוג הוא מה שעל פיו בסופו של דבר בוחרים את הבירה שרוצים לשתות.

Helles - לפעמים רשום כ Hell היא בירת לאגר בלונדינית צלולה ומאוד מסורתית בגרמניה. מקורה מדרום גרמניה והיא מיוצרת בעיקר בעיר מינכן. בירה זו מאופיינת בגוף מלא, מתיקות מעודנת, צבע בהיר ומרירות נמוכה. לפני שנות השישים הבירה הייתה מאוד פופולארית בגרמניה ובמדינות סביבה אבל ככול שעברו השנים בירות מסוג Pilsner תפסו את מקומה. בשנים האחרונות בירה זו צובר פופולאריות הולכת וגוברת מחדש, במיוחד בברלין וניתן למצוא אותה כמעט בכל תפריט שמכבד את עצמו.

בירה זו היא הבחירה המושלמת אם אתם רוצים חוויה עשירה בטעמים אבל עדינה באופי.

Pilsner - או בקיצור Pils (לפעמים Piltz) היא גם כן בירת לאגר בלונדינית צלולה אבל בעלת טעם יותר עשיר של כשות. הבירה הוכנה לראשונה בעיר פילסן שכיום נמצאת ברפובליקה הצ'כית, ממלכת אוסטריה דאז, ומשם שמה. בירה זו מאופיינת במרירות בינונית עד גבוהה ובארומה עדינה של כשות (כשות מזרח אירופאי). אם אתם לא יודעים מה להזמין, פילסנר היא תמיד בחירה טובה, למרות שיהיו מי שיגידו שאין זו בירה גרמנית בכלל, אלא בירה צ'כית.

Dunkel - בעברית: כהה או חשוך. היא בירת לאגר כהה או אדמונית. מקורה של הבירה בבואריה שבדרום גרמניה, בירה זו הייתה מאוד פופלארית במשך מאות שנים בכפרים הקטנים שבמחוז בואריה ואף הפכה לבירה הראשונה שעמדה בתקן של חוק הטוהרה המחמיר. (בסיור שלנו אנו מרחיבים על חוק הבירה המיוחד הזה).

בירה זו מאופיינת בצבע שלה, בארומות עשירות של מאלט ודגנים, ובמרירות נמוכה.

אם אתם רוצים לגוון אחרי עשרות ליטרים של פילסנר והל, לכו על דונקל!

Schwarzbier - בעברית "בירה שחורה" בירת לאגר שחורה (עם אלכוהול) אשר מזכירה בירות מסוג פורטר אנגלי אבל היא מגיע מאיזור בגרמניה אשר נקרא "סקסוניה", בירה זו קצת יותר כבדה ובעלת ארומות עשירות יותר של שוקולד מריר וקפה אשר מגיעות מהקלייה של השעורה, זוהי בירה יחסית מתוקה ונעימה. המותג הפופולארי ביותר של בירה זו בברלין הוא Köstritzer וסביר להניח שכך בירה זו תופיע לכם בתפריט. זוהי הבירה הגרמנית האהובה עלי ואני ממליץ לכם לנסות אותה אם אתם אוהבים בירות בסגנון גינס ומרפי'ס (למרות שבירה זו מאוד שונה מהן בהיותה לאגר ולא סטאוט), בירה זו הייתה גם הבירה המועדפת על המשורר הגרמני המפורסת גתה! (ובמיוחד המותג Köstritzer)

Hefeweizen - יכולה להופיע גם כ Weizenbier או Weißbier היא בירת חיטה פופולארית מאוד בגרמיה. מקורה במחוז בואריה והיא יחודית בנוף הבירות הגרמניות. היא לא צלולה ויש לה טעם מיוחד שקשה להסביר, לי לפעמים היא מזכירה תירס. הבירה מיוצרת מחיטה ולא משעורה אשר מקנה לה טעמים מיוחדים, יש אנשים שמתים על הבירה הזו ויש אנשים שלא סובלים אותה, ממש כמו כוסברה! (רק צהוב, נוזלי ותוסס)

הבירה מאופיינת בצבע ענברי צהוב וחלבי, מרירות חלשה ומתיקות בינונית עד גבוהה עם ארומות של בננה, ציפורן, כוסמת ותירס. המותג המוכר ביותר לישראלים של בירה זו הוא Weihenstephan.

מומלץ רק למי שאוהב בירות חיטה.

Bockbier - או בקיצור: Bock היא בירה מסוג לאגר חזק עם אחוזי אלכוהול גבוהים בהשוואה לבירות גרמניות אחרות. מקורה של הבירה מהעיר אינבק (Einbeck) ומשם שמה, שנמצאת במחוז סקסוניה התחתונה, באיזור הצפון מערבי של גרמניה. בירה זו מגיעה בשלל צבעים, מבלונד צלול, דרך ענבר אדמדם ועד שחור. זוהי בירה מסורתית מאוד בגרמניה ואהובה מאוד בימי חג. רוב הבארים בברלין לא מציעים בירה זו, אבל בסיור המבשלות שלנו אנו מגיעים גם למבשלה שמתמחה בייצור בוק! לבירה זו מספר סגנונות:

* Maibock - או (Helles Bock, Heller Bock) היא בירה בהירה עד אדמונית עשירה בכישות, נצרכת בעיקר בפסטיבלים באביב.

* Doppelbock - או (Double Bock) היא בירה חזקה יותר בעלת צבע כהה יותר עם דגש חזק יותר על טעמי הלתת.

* Eisbock - היא בירה מאוד מיוחדת, משום שחלק מתהליך ההכנה שלה מצריך הקפאה של חלק מהבירה, והוצאת גושי הקרח. משום שמים קופאים בטמפרטורה גבוהה יותר מאשר אלכוהול, כאשר מוציאים את גושי הקרח מהבירה נשארים עם בירה בעלת אחוזי אלכוהול גבוהים בהרבה. בירה זו חזקה מאוד (9%-13% אלכוהול), בעלת צבע עמוק עד שחור, טעם חזק של לתת וכמעט בלי כישות עם טעמים של פירות ולפעמים שוקולד.

* Weizenbock - היא בירת בוק אשר בושלה מחיטה ולא משעורה. בעלת צבע בין בלונד לענבר ובעלת טעמים חזקים של בירת חיטה.

אם אתם חובבי בירה, ברלין היא גן עדן של בירות איכותיות מסוג לאגר ובירות חיטה, ואני בטוח שתהנו מכול שלוק שתלגמו. נסו להכיר את הסוגים השונים ולפתח לעצמכם את הטעם האישי שלכם בים הבירה של גרמניה. אם ברצונכם ללמוד יותר, ולטעום בירות קצת יותר מיוחדות באווריה טובה ופתוחה, אנו מציעים סיור במבשלות בוטיק בברלין שם נראה ונטעם מאופן ההכנה של הבירה בבירת הבירה של העולם!

#beer #germany #germanbeer #בירה #גרמניה #בירהגרמנית #בירותגרמניות #ברלין #Berlin #בירהוחיילילה #פנאי

1,381 views

© 2019 Amir Ovadia Steklov

Impressum

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey YouTube Icon

you can also contact us via:

email: GoOnBerlin'@'gmail.com

FaceBook: GoOn Berlin

WhatsApp: +49-17644481806